Proč se dnes bez dozorů při realizaci téměř neobejdete?

Dnešní svět je složitý. Svět počítačů, IT technologií, vyladěných aut a telefonů. Bohužel lidé si neuvědomují, že i stavařina se za poslední dvě tři desítky let hodně zkomplikovala, stala se složitější, klienti se stali mnohem náročnější, než byli před dvaceti třiceti lety. Tu složitost někdo musí při realizaci hlídat. Kdo? Právě autorský a technický dozor, kteří se stávají naprosto klíčovými při realizaci. Proč? To si vysvětlíme v jednoduchém článku.

Stavařina se zkomplikovala. Je složitá. Nabízí hodně možností v materiálech i technologiích

Problém je, že lidé nerozumí tomu, co dělá autorský a technický dozor při realizaci. Nerozumí tomu, proč autorský a technický dozor dokáže ušetřit mnoho peněz a hlavně pohlídat kvalitu realizace. Jak tyhle věci může ušetřit, když musíte za oba dozory platit? To radši ušetříte, dozory nezaplatíte a logicky si za ušetřené peníze koupíte například novou televizi, nebo dražší obklady do koupelny, případně nový telefon, či auto. Bohužel tak přemýšlí většina klientů. Naprosto špatně. Přesně takhle to v praxi nefunguje. Vlastně to funguje úplně naopak. Dozory při realizaci nezaplatíte, tím pádem častokrát proděláte. Proč? Jak je to možné? Je třeba pochopit, co ten či onen dozor dělají.

Co dělá autorský dozor?

Autorský dozor (někdy se také používá zkratka AD) je autor projektu. Tzn. architekt, nebo projektant. Autorský dozor kontroluje dodržení projektu, pomáhá vzorkovat a vybírat finální materiály, barevnosti. Kreslí případné stavební detaily pro stavební firmu. Kreslí případné změny v projektu. Spolupracuje se stavební firmou, klientem a technickým dozorem. Autorský dozor je placen napřímo klientem.

Co dělá technický dozor?

Technický dozor (někdy také technický dozor investora, zkratka TDI) kontroluje kvalitu stavební prací, přebírá hotové stavební práce od stavební firmy, kontroluje a odsouhlasuje měsíční fakturace od stavební firmy, hlídá dodržení harmonogramu. Spolupracuje se stavební firmou, klientem a autorským dozorem. Je nejvíce nezávislý v celém procesu, hlídá všechny zúčastněné. Technický dozor je rovněž placen napřímo klientem.

Pro úplnost ještě stavební dozor

Stavební dozor hlídá a kontroluje postup provádění stavby, kterou si budete stavět svépomocí. Mluvíme tu o rodinných domech. Rekonstrukce i novostavby. Stavebního dozora si musí zajistit a zaplatit opět stavebník. I u staveb svépomocí byste přesto měli mít autorského a technického dozora.

Může být autorský dozor i technický dozor jeden člověk?

Ano. Může. Na menších stavbách např. rodinných domů je to možnost. Jde spíše o dvě věci. První je, že musíte sehnat člověka, který oba dozory dělá a umí. Tzn. projektant, nebo architekt, který je autorským dozorem, ale i technickým dozorem. Z časového hlediska je tohle složitý úkol. Častokrát nemají architekti a projektanti čas nebo zkušenosti na to dělat oba dozory. Technický dozor totiž většinou vyžaduje více času. Proto je běžnější praxí mít dozory dva. Druhou věcí je, že docílíte větší nezávislosti, pokud budete mít oba dozory.

Proč se tedy dnes bez dozorů téměř neobejdete?

Jednoduchá odpověď. Stavařina je složitá a komplikovaná. Tečka. Proč? Materiálů je nepřeberné množství, technologií je také hodně na výběr, ceny jsou na internetu, ceníkové, po slevě, před slevou. Vyznat se v tom je zatraceně složité. Vezměte si například porovnat a vybrat okna. Pekelně složitá disciplína.

Běžný člověk to zkrátka nemůže zvládnout. Proto je třeba dozor, který s těmito věcmi pomůže. Navíc jsou dnes klienti hodně nároční. Zkrátka uhlídat architekta, projektanta, stavební firmu, řemeslníky, technologie stavby, cenové nabídky a kvalitu není vůbec jednoduché jako před 20, 30-ti lety. Když to hodně zjednodušíme: Dům se skládal tehdy z „deseti“ materiálů (=jeden druh betonu+cihly+omítky+hurdisky+krovu+krytiny+oken+kotle na uhlí). Dnes se dům skládá z „tisíce“ materiálů (x druhů betonu, x druhů cihel, x druhů omítek, lepidel a zateplovacích systémů, x druhů stropních konstrukcí, x druhů krytin, x střešních izolací, x parozábran, x druhů oken, x druhů dlažeb, x druhů rekuperací, x druhů vytápění atd. atd. atd. atd.). Zorientovat se a uhlídat stavbu proto musí zkušený stavař, tzn. autorský a technický dozor.

 Dnes se dům skládá z „tisíce“ materiálů a technologií

Bolestivý příklad z praxe bez dozoru

Bolestivých příkladů máme opravdu hodně. Bohužel. Jeden mluví za všechny. Klient nechtěl platit ani autorský ani technický dozor. Byl pouze on a stavební firma. Stavba dopadla tak, jak by zkušený stavař předpokládal. Špatně. Ano, v domě se bydlí, vždycky se dá v domě bydlet. Dům má ale opravdu špatné detaily a některé materiály, které dělají celý výsledek ještě horší.

Navíc jejich ohlídání dozory by stálo zlomek toho, co klient zaplatil za celý dům a špatně provedené detaily. Okna, která nesedí nad sebou v patrech, protože je špatně vyzděno. Špatný materiál krytiny. Barevnost omítky podle klienta nezkonzultována s architektem, detaily soklu, venkovních žaluzií atd, nedostatečná světlá výška v obýváku atd. To jsou nejzásadnější prohřešky. Když jsme hotový dům procházeli a klienta na tyto věci upozornili, tak jich litoval, až když si uvědomil a viděl je naživo. Došlo mu to. Už bylo ale pozdě. Bohužel.

Tyhle věci se zkrátka nedají změnit. Není to jako když si koupíte špatný telefon. Ten během jednoho dne vyměníte. Nebo auto. Pračku. U domu tohle prostě nejde. Je velký rozdíl mezi klientem a stavařem. Klient nevidí výsledek, dokud dům nestojí. Stavař ten výsledek vidí, i když dům nestojí. Proto by měl klient stavařovi naslouchat.

Přirovnání pro lepší pochopení

Když lidé řeší nový telefon, nebo nové auto, věnují tomu extrémní množství času. Výběr telefonu zabere týdny. Utratí i desetitisíce. Zvláštní, když si většinou kupují telefon tak na 1-3 roky a pak ho znovu mění. Stejně to platí u aut. Týdny a měsíce si lidé vybírají auto. Pak utratí statisíce a koupí auto, které mají 3, 5, 8 let. Pak ho znovu vymění. Při koupi auta, nebo telefonu se radí s automechaniky, odborníky na telefony. Proč ne, vždyť je to tak správně.

Ale když přijde na dům? Něco, co si koupí na 20, 30 let? Většina z nás na celý život, tj. na jednu celou generaci? Tomu překvapivě věnují málo času. Prolistují sice hodně katalogů, vidí „hodně“ inspirací, ale tady začíná míra času upadat. Čím hlouběji se jde do projektu a následné realizace, tím méně se tomu věnují. Proč? Je to extrémně drahý a psychicky vyčerpávající proces. Lidé to ale chtějí mít rychle za sebou. Už aby bydleli, už aby vařili v té nové kuchyni. Tak stavařina ale bohužel nefunguje. Vždy se to někde odrazí. Na kvalitě, penězích a času.

Výběru telefonu a auta klienti věnují hodně času. Projektu a realizaci domu věnují málo času a peněz

Doporučení na závěr

Při realizaci, která je pro klienta časově nejdelší, nejdražší a psychicky nejnáročnější, je nutné mít kontrolu. Tou je právě autorský a technický dozor. Najměte je. Zaplaťte jim. Naslouchejte jim. Ptejte se jich. Konzultujte s nimi, protože stavařina je hodně složitá, proto je třeba si připustit, že běžný člověk se v tom procesu zkrátka nevyzná. Proto vám autorský a technický dozor dokáže ušetřit čas a peníze tím, že hlídá kvalitu, materiály, technologie, záměny, termíny a rozsah prací k dosažení celkového výsledku. Sami to zkrátka neohlídáte, pokud se ve stavařině nepohybujete. Zeptáme se jinak. Vezměme (teoreticky) příklad návrhu a výroby jednoho auta. Pokud pracujete jako například právník, kuchař, nebo učitel (či jakákoliv jiná profese mimo strojařinu), dokázal byste sám ohlídat návrh a výrobu jednoho auta?

Pokud by vás zajímalo více o celém procesu stavby nebo rekonstrukce domu, určitě doporučujeme navštívit webové stránky našich kurzů STAVAŘI KLIENTŮM. Pochopit nutnost dozorů pro kvalitní realizaci rodinného domu, kdy tím můžete ušetřit spousty peněz, je jen jeden z mnoha kroků na cestě za vysněným domem. V rámci jednodenního vzdělávacího kurzu vysvětlíme klientům celý postup krok za krokem a ukážeme, kde se dají ušetřit statisíce korun při realizaci novostavby nebo rekonstrukce. Více informací najdete na www.stavariklientum.cz

Autoři: Ing. arch. Roman Kučírek a Ing. arch. Jan Komarek, 3K Architects

Ing. Dana Zajíčková
Díky mým zkušenostem a vášni ke své profesi, Vám pomohu uskutečnit sny o bydlení.

Chcete pozemek pro novostavbu, nebo dům k rekonstrukci? Máme pro vás:


8 KROKŮ, JAK UŠETŘÍTE PENÍZE A ČAS PŘI VÝBĚRU POZEMKU NEBO DOMU

Klikněte na tlačítko níže pro okamžitý přístup k pdf s osmi kroky včetně video tréninku.


Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů